Projeler > BULGARİSTAN > ŞERİF HALİL PAŞA KULLİYESİ
ŞERİF HALİL PAŞA KÜLLİYESİ
 
Hicri 1157, Miladi 1744
 
 
Şerif Halil Paşa Külliyesi, Bulgaristan’ın kuzeydoğusunda, Deliorman bölgesi, Şumnu (Şumen) şehir merkezinde yer almaktadır. Külliye, Osmanlı mimarisinin Balkanlardaki en güzel örneklerinden biridir. Halk arasında “Yeni Cami ve Tombul Cami” olarak bilinmektedir. Yapı, Şerif Halil Paşa tarafından, kapı kemeri üstündeki kitabesi ve vakfiyesinden öğrenildiği üzere 1744 tarihinde inşa ettirilmiştir. Külliyenin hâkim yapısı olan Şerif Halil Paşa Camisi, Batı Mimarisinin Bulgaristan’da bulunan bir Osmanlı yapısı üzerindeki etkileşiminin de tek örneğidir.
 
Külliye; cami, medrese, kütüphane, şadırvan, çeşme ve sıbyan mektebinden oluşmaktadır. Caminin batı duvarının arkasında medrese bulunmaktadır. On dört hücreli olan medresede dershane yoktur. Cami ile ortak olan şadırvan, medresenin avlusundadır. Camini güneyinde hazire, doğusunda da sıbyan mektebi yer almaktadır.
 
Günümüze kadar çeşitli onarımlardan geçen ve yıkıcı unsurlar ile karşı karşıya kalan yapının; korunması, onarılması ve gelecek nesillere aktarılması amaçlandığından külliye hazırlanması işi Bulgaristan Başmüftülüğü adına, Özgür Proje Mimarlık Danışmanlık İnşaat Ltd. Şti. ye verilmiş olup 2015 yılında Bulgaristan Şumnu Şerif Halil Paşa Külliyesinin Projeleri tarafımızdan hazırlanmıştır. 
 

 

Resimler
HABERLER

ÖZGÜR PROJE MİMARLIK DANIŞMANLIK İNŞAAT LTD ŞTİ
Remzi Oğuz Arık Mahallesi Şimşek Sokak No:2/8 Çankaya ANKARA
Tel: +90.312 440 82 88
Fax: +90.312 440 83 88

ozgur@ozgurproje.com.tr

Copyright © 2015