Özgür Sevim

YÜKSEK MİMAR- RESTORASYON UZMANI
1978’de Tokat’ta doğdu. 2000’de İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu. 2003’te ise “Ankara Erzurum Mahallesi Oğraş Evi’nin Rekonstrüksiyon Önerisi” adlı tezi ile Gazi Üniversitesi, Mimarlık Bölümü, Koruma -Restorasyon üzerine yüksek lisansını tamamladı.
2000 yılından itibaren yurtiçi ve dışında birçok Koruma – Restorasyon projelerinde yer aldı. Makedonya, Bulgaristan, Azerbaycan, Irak gibi farklı bölgelerde farklı koruma projelerini tamamladı. Yurtiçinde de Edirne’den Kars’a, Türkiye’nin her bölgesinde koruma-restorasyon projelerinde yer aldı. 
2014 yılından itibaren proje çalışmalarını ÖZGÜR PROJE MİMARLIK DANIŞMANLIK İNŞAAT LTD. ŞTİ. adı altında yürütmektedir.

Görev aldığı projeler arasında, Topkapı Sarayı, Darphane-i Amire Yapıları, Suriye Şam Süleymaniye Külliyesi, İstanbul Dolmabahçe Camii, Beylerbeyi Camii, Mesih Ali Paşa Camii, Cerrahpaşa Camii, Edirne Selimiye İslam Eserleri Müzesi, Tekirdağ Rüstempaşa Camii, Erzurum Rüstempaşa Kervansarayı, Aksaray Somuncu Baba Türbesi, Isparta Yalvaç Pisidia Antiocheia Ören Yeri Batı Kapısı, Çanakkale Bozcaada Kalesi, Ayvacık Babakale, Kastamonu Kalesi, Trabzon Sürmene Hacıyakupağa Konağı, Edirne Ayşekadın Camii, Taşlık Camii, Kars Kümbet Camii (12 Havariler Kilisesi), Iğdır Ejder Kervansarayı, Konya Elikesik Han, Akşehir İmaret Camii, Akşehir Nasreddin Hoca Türbesi, Edirne Eski Belediye Binası, Edirne Eski Elektrik Fabrikası, Tokat Yapıbasan (Çukur) Medrese, Niksar Yağıbasan Medresesi, Niksar Hükümet Konağı, Amasya Merzifon Tuzpazarı ve Paşa Hamamları, Bursa İznik Şehir Surları sayılabilir.

Bu projelerin dışında aşağıdaki yapıların da müellifidir.

1. TRABZON SÜRMENE YAKUPAĞA KONAĞI (2011)
2. KASTAMONU KALESİ (2011)
3. KONYA AKŞEHİR NASREDDİN HOCA TÜRBESİ (2011)
4. ZONGULDAK KOZLU KİLİSESİ (2011)
5. KARAMAN DEMİRCİLER MESCİDİ (2011)
6. SİVAS KONGRE MÜZESİ (2012)
7. KÜTAHYA PEMBE KONAK (2013)
8. TCDD GENEL MÜDÜRLÜK BİNASI (2013)
9. TCDD YENİYAPAN İSTASYONU (2014)
10. MAKEDONYA ÜSKÜP SULTAN MURAD CAMİİ (2014)
11. MAKEDONYA ÜSKÜP ALACA CAMİİ (2014)
12. MAKEDONYA ÜSKÜP HÜSEYİN ŞAH CAMİİ (2014)
13. BULGARİSTAN ŞUMNU ŞERİF HALİL PAŞA KÜLLİYESİ (2015)
 
Ayrıca TIKA (TC Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı) tarafından gerçekleştirilen Makedonya Radanja Mahmut Ağa ve Manastır Ishakiye Camileri Restorasyonu ve Kosova İstok Susiça Köyü Camii ve Yanova Murat Bey Camii Restorasyonu işlerinin danışmanlıklarının Proje Müdürlüğü'nü gerçekleştirmiştir.
 
Koruma proje ve danışmanlık işlerinin gerçekleştirilmesi sırasında, Prof.Dr. Zeynep AHUNBAY, Y.Doç.Dr. Gülsun TANYELİ, Prof.Dr. Feridun ÇILI, Prof.Dr. Oğuz Cem ÇELİK, Dr. Haluk Sesigür, Prof.Dr. Nuran KARA PİLEHVARİAN, Prof.Dr. B. Işık AKSULU, Prof.Dr. Bekir Eskici, Yrd.Doç.Dr. Ali Akın AKYOL, Prof.Dr. Yusuf Kağan KADIOĞLU, Prof.Dr. Selma KADIOĞLU, Prof.Dr. Predrag Gavrilovic, Dr. Lazar Sumanov, Cvetanka Hadzi PECOVA, Zoran PAVLOV gibi pekçok danışmanla çalışma fırsatı bulmuştur.
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü, TC Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TIKA), Valilikler, Belediyeler gibi Kültür Varlıkları ile ilgili birçok kurumla birlikte çalışmıştır.
 
İtalyan Dış Ticaret ve Tanıtım Ajansı (Agenzia per la promozione all’estero e l’internazionalizzazione delle imprese italiane) daveti ile 30 Mart - 5 Nisan 2008 tarihlerinde Assorestauro ile gerçekleştirilen Restorasyon Kursuna ve Ferrera Uluslararası Restorasyon Fuarına katılarak İtalya'daki koruma sekteründeki gelişmeleri takip etme imakanı bulmuştur.